Teachers and Staff

Leadership
Shelley Boberschmidt Principal
Joseph Denoncourt Assistant Principal
Erin Mulcahy Dean of Culture
Administrative Staff 
Yadira Almanza Office Support III
Damaris Hernandez Office Support II
Christine Savino-Price School Nurse
Maria Howard  Health Tech Para
Senior Team Leads 
Nikki Brown K/1 STL/ Intervention
Cat Tobiasson 2/3 STL/ Intervention
Jennifer Zobel 4/5 STL/ Intervention
Jennifer Smith Essentials STL/Physical Education
ECE
Angela Quezada-Ruska (3Yrs) ELA-E/S
Angel Hollon ELA-E
Lily Celis-Idarraga ELA-E/S
Mariana Sabatte-Doyle ELA-S
Irma Martinez Headstart Family Liaison
Kinder & 1st Grade Team
Jennifer Ellwood  Kindergarten ELA-E
Meghan Plachy Kindergarten ELA-E
Paula Ospina Kindergarten ELA-S
Tina Serna 1st Grade ELA-E
Maribel Villanueva 1st Grade ELA-S
1/2  Split 
Kristine Arnold  1st/2nd Grade ELA-E
2nd & 3rd Grade Team 
Molly Rost 2nd Grade ELA-E
Julia Moskowitz 2nd Grade ELA-S
Chris Hooyman 3rd Grade ELA-E
Juan Diaz 3rd Grade ELA-S
4/5  Split 
Valerie Gillis  4th/5th  Grade ELA-E
4th & 5th Grade Team  
Kelsey Robles 4th Grade ELA-E
Andrea Hernandez 4th Grade ELA-S
Emmy Mansur 5th Grade ELA-E
Amanda Flaum 5th Grade ELA S
Essentials
Avery Koch  Physical Education
Sheri Klem Visual Arts
Deb Rohrer Music
Lisa Gloyd Integrated Tech
Sage Zimmerman  Library Para
Intervention 
Mai Pham ESL Intervention
Alex Leon-Guzman Math Intervention
Special Ops 
Jessica Tietz Mild Moderate
Natalie Cole Mild Moderate
Annie Slattery Affective Needs (K-3)
Cybeles Onuegbulem Psychologist
Annalisa Villalon Social Worker
 Chad Cook RJ Coordinator
 Maggie Rowbottom Gifted and Talented (GT)
Jackie Plumbar Occupational Therapist (OT)
Terri Sadecki Physical Therapist (PT)
Charlotte Garrett Speech (ECE-5)
Sylvie Fambrini ECE Sped
Dayna Streufert Kids Success Therapist
Paraprofessionals
Marie Ortega ECE
Alan Marsh ECE
Laura Hernandez ECE
Marisol Hernandez ECE
Nadia Vizcarra-Pacheco ECE
Hanh Nguyen ELA
Ana Soto ELA
Mary Dolan Affective Needs
Kelly O’Dea Affective Needs
Reading Partners Coordinator
Carrie Bindschadler
Para Educator Interns
Kayla Zimmerman  2nd Grade / Room 122
Samantha Liebenow 1/2 split / Room 106
Cynthia Rojo-Chavez 2nd Grade/ 107
Katie McKenna Kindergarten/Room 108
Nathalie Gomez Kindergarten/Room 111
Cristina Hellwig 1st Grade /Room 105
Aleah Vigil 1st Grade /Room 109
Student Teachers 
Kayleigh Monacelli Kindergarten/Room 109
Lorena Sanchez 1st Grade/Room 110
Custodial and Cafeteria
Virginia Ayala Facility Manager
Allen Atencio Crew lead
Bonnie Tolentino Cafeteria Manager